Esma Jašarević – Put od majčinstva do poduzetništva
Kao mlada majka koja se suočavala s izazovom balansiranja karijere i porodičnog života, Esma Jašarević odlučila je napraviti promjenu u svom poslovnom životu. Zajedno sa suprugom, nakon deset godina života u Švedskoj, hrabro je zakoračila u poduzetničke vode i pokrenula vlastiti biznis – Kiwi Kiwi.
Kiwi Kiwi se bavi izradom modernih, visokokvalitetnih web stranica, prateći najnovije trendove na tržištu i pružajući rješenja koja će vas očarati.
Pročitajte intervju s Esmom i uvjerite se da je dobra organizacija ključ uspjeha!
Šta Vas je inspirisalo da pokrenete svoj biznis?
Oduvijek sam maštala o tome da pokrenem svoj biznis, o slobodi da biram s kim ću raditi, gdje i kada. Ta želja postala je još jača kada je došlo vrijeme da se vratim na stari posao nakon porodiljskog.
Nisam željela provoditi sate u gradskom prevozu umjesto da uživam s porodicom. Osjećala sam da ne želim više graditi nečije tuđe snove, dok su moji čekali po strani. To me motivisalo da konačno preuzmem kontrolu nad svojim životom i pridružim se mužu u poduzetničkim vodama.
Kakav je Vaš porodični - biznis background? (Da li je neko u vašoj porodici poduzetnik)?
Imala sam tu sreću da iz prve ruke vidim kako izgleda poduzetnički život. Moj muž je u tom svijetu već 15 godina.
Šta je to u čemu najviše uživate u vođenju ovog biznisa?
Ono što najviše volim kao poduzetnica je sloboda da sama oblikujem svoj radni dan. Mogućnost da odlučujem kada ću raditi i na kojim projektima, za mene je neprocjenjiva.
Također, rad s našim divnim klijentima koji vjeruju u mene i daju mi priliku da pokažem svoju kreativnost donosi mi veliku radost. Svaki novi projekt je prilika za suradnju i inspiraciju.
A raditi s mužem? To je posebna vrsta uživanja! Zajedno prolazimo kroz uspone i padove, podržavamo se i dijelimo zajedničku viziju.
Balans između porodičnog života i vođenja biznisa je najveća prepreka mame poduzetnice!
Koji je bio najveći izazov do sada na Vašem poduzetničkom putu i kako ste ga prevazišli?
Kao majka i poduzetnica, najveći izazov je bio napraviti balans između porodičnog života i vođenja biznisa. Moje uvjerenje je da mala djeca trebaju blizinu i pažnju roditelja tokom prvih godina života. Tako da me ovo uvjerenje me vodilo kroz veoma izazovan period usklađivanja poslovnih obaveza i brige o djeci.
Uspjela sam organizovati svoj rad tako da budem uz djecu do njihove treće i četvrte godine, prije nego što su krenuli u vrtić. Ovaj pristup je zahtijevao puno žongliranja raznoraznim obavezama, ali je omogućio da ne propustim ključne momente u ranom razvoju moje djece.
Kada su djeca krenula u vrtić, osjetila sam značajnu promjenu. Dobila sam više slobode i vremena koje sam mogla u potpunosti posvetiti našem biznisu.
Iako je put bio baš izazovan, vjerujem da je ovo iskustvo obogatilo i moj lični i profesionalni život, pokazujući da je moguće, uz pažljivo planiranje i podršku, uspješno kombinovati majčinstvo i poduzetništvo.
Kako ste osigurali početno finansiranje? Da li ste imali neki finansijski poticaj prilikom pokretanja biznisa?
Kada smo odlučili pokrenuti biznis, oslanjali smo se na svoju ušteđevinu.
Koliko vam je vremena trebalo da počnete ostvarivati prihode sa svojim biznisom?
Mi smo nekom ludom srećom uspjeli da ostvarimo prihode već u prvom mjesecu poslovanja.
Kako se nosite s neuspjehom ili preprekama?
Trudim se iz svake prepreke izvući lekciju. Zašto se to dogodilo? Šta mogu naučiti iz ovog iskustva? I kako mogu spriječiti da se slična situacija ponovi u budućnosti? Pustim da svaki neuspjeh postajne prilika za rast.
Slavite svaku malu pobjedu! – kaže Esma koja je korak po korak ostvarila svoj poslovni san!
Koji savjet biste dali mladim osobama koje žele pokrenuti vlastiti biznis u Bosni i Hercegovini?
Znam da može biti strašno, ali samo se usudite i krenite! Vjerujte u sebe, čak i kada vam se čini da niko drugi ne vjeruje. Nemate pojma šta radite? Nema veze, svi smo tu bili! Uči se usput.
Koristite društvene mreže, upoznajte ljude iz branše. Gradite svoj lični brend dok razvijate i biznis - dugoročno će se isplatiti. Fokusirajte se na to da napravite nešto kvalitetno što ćete moći pokazati budućim klijentima. Najbitnije je da počnete i da ne odustanete. Budite uporni, učite iz grešaka (bit će ih mnogo, i to je sasvim okej) i slavite svaku malu pobjedu.
Koje aktivnosti na nivou države ili grada bi mogle pomoći da se prevaziđu prepreke za mlade koji žele da pokrenu vlastiti biznis?
Mi smo naš biznis pokrenuli u Švedskoj, tako da nemam mnogo iskustva sa bh. Institucijama, ali ono što znam jeste da orgaznizacije poput Mozaika, Omladinske banka i Lonac.ba nude često grantove i poticaje za pokretanje biznisa.
Koje ste jedinstvene izazove iskusili kao žena u poduzetništvu i kako ste ih prevazišli?
Do sada se nisam suočila sa izazovima u preduzetništvu zbog toga što sam žena. Nadam se da će tako biti i dalje.
Koji savjet biste dali drugim ženama koje žele postati poduzetnice?
Pored savjeta koje sam već ranije spomenula, savjetovala bih da započnu s malim eksperimentima. Ne morate odmah skakati u duboku vodu.
Testirajte svoje ideje kroz "side hustle" - mali posao koji možete raditi paralelno s vašim redovnim obavezama. To će vam omogućiti da procijenite i ispitate tržište i onda prilagodite svoj pristup bez prevelikog rizika.
Koje inicijative ili promjene smatrate ključnim za postizanje veće zastupljenosti žena u poduzetništvu?
Kada razmišljam o tome kako potaknuti više žena da se upuste u poduzetništvo, pada mi na pamet nekoliko stvari koje bi mogle napraviti veliku razliku.
Prije svega, moramo olakšati ženama pristup novcu za pokretanje biznisa. Nije tajna da je to često najveća prepreka. Trebali bismo stvoriti posebne fondove i kredite baš za žene poduzetnice. Važno je i da bolje iskoristimo sve one fondove i slične izvore koji već postoje. Mnoge žene ni ne znaju za te mogućnosti!
Druga stvar koja mi se čini ključnom je umrežavanje. Kada kažu "nije važno šta znaš, nego koga znaš"? To stvarno vrijedi u poslovnom svijetu. Trebamo ohrabriti žene da se povežu s drugim poduzetnicama, da razmjenjuju iskustva i savjete. Zamislite kad bi svaka uspješna poduzetnica postala mentorica nekoj koja tek počinje - kakav bi to poticaj bio!
I na kraju, ne smijemo zaboraviti na vječnu dilemu - kako uskladiti posao i porodicu. Mnoge žene odustanu od poduzetničkih ideja jer misle da neće stići sve. Moramo raditi na tome da stvorimo okruženje gdje žene mogu biti i uspješne poduzetnice i dobre mame, supruge, kćeri... To nije lako, ali je moguće uz prave politike i podršku društva.
Kiwi Kiwi je još jedan dokaz vekog uspjeha. Spojiti porodični život i poduzetništvo, nije nimalo lako, naročito u periodu kada su djeca mala. Zato još jednom želimo čestitati Esmi na hrabrosti ulaska u poduzetničke vode i zaželjeti joj mnogo uspjeha u budućnosti.

