Spoj umjetnosti i poduzetništva – Intervju s Enom Begičević-Čeliković
Iako se statistika svakodnevno mijenja, žene su i dalje manjina u poduzetničkim vodama. Zbog toga smo izuzetno sretni svaki put kada imamo priliku vidjeti neki uspješan biznis koji vodi žena. Jedan od takvih pokrenula je i Ena Begičević-Čeliković, poduzetnica iz Zenice, koja je svoju ideju realizovala u veoma interesantnom umjetničkom sektoru.
Ena je diplomirala na smjeru Produkt dizajn na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Nakon studija, radila je kao dizajner namještaja u dvije kompanije u Bosni i Hercegovini, a svoje projekte je izlagala na prestižnim evropskim sajmovima namještaja i enterijera.
Iako je bila veoma uspješna u svom poslu, Ena nije osjećala da u potpunosti iskorištava svoje kapacitete. Napustila je posao i 2020. godine pokrenula vlastiti dizajn studio u Zenici, pod nazivom Elosso. Njena poduzetnička ideja temelji se na pružanju kreativne podrške, prvenstveno, proizvođačima namještaja, a onda i svim drugim zainteresovanim stranama. Pored svoje primarne uloge, Elosso je i Concept store – prodavnica u kojoj izlažu mnogi bosanskohercegovački umjetnički brendovi čije priče ova mlada poduzetnica smatra interesantnim i zanimljivim.
Tokom cijele svoje karijere, Ena paralelno radi i kao asistent na Univerzitetu u Zenici, gdje svoje znanje i iskustvo iz oblasti dizajna prenosi studentima, a povremeno je angažuje i Bosansko narodno pozorište, gdje svoju kreativnost izrazi kroz ulogu kostimografa.
S obzirom na veoma interesantnu karijeru, imali smo želju detaljnije porazgovarati s ovom talentovanom poduzetnicom. U intervjuu nam je otkrila izazove s kojima se suočila na svom poduzetničkom putu, kao i savjete koje nudi ženama koje se žele odvažiti u pokretanju vlastitog biznisa.
Inspiracija za pokretanje vlastitog biznisa
Za razliku od mnogih poduzetnika koji dolaze iz poduzetničkih porodica, Ena nije imala takav primjer u svojoj užoj porodici. Ena je prva poduzetnica u porodici i stvorila je vlastiti put zahvaljujući svojoj viziji i inicijativi, što njen uspjeh čini još impresivnijim.
S obzirom na nedostatak poduzetničkog uzora u bližem okruženju, prvo što nas je zanimalo jeste šta je to Enu potaknulo da se odvaži pokrenuti vlastiti biznis. Ena je jasno istakla svoju želju za većom fleksibilnošću i autonomijom te dodala da priroda njene struke omogućava slobodu u organizaciji vremena i iskorištavanje dodatnih prilika za posao koje su dostupne u okruženju, ali ih je propuštala jer je bila zaposlenica. To se jednostavno nije uklapalo u njenu viziju budućnosti jer je osjećala da njeni kreativni kapaciteti nisu u potpunosti iskorišteni.
Danas, Ena se osjeća ispunjeno jer smatra da kroz svoj rad u Elossu može doprinositi zajednici i gradu u kojem djeluje, pružajući nešto više od same poslovne usluge.
Finansije kao najveći izazov
Većini budućih poduzetnika finansije su glavna prepreka da se odvaže uploviti u ove vode. Ena je Elosso pokrenula koristeći djelomično vlastita sredstva, a dio je dobila i kroz podršku od fondacije IMPAKT, koja joj je pružila finansijski poticaj prepoznavši kvalitet njene biznis ideje. Ova kombinacija vlastitog kapitala i podrške zajednice omogućila joj je da svoj posao pokrene na čvrstim temeljima.
Upravljanje finansijama je često najosjetljiviji dio vođenja biznisa, pa tako i u razgovoru Ena navodi da je upravo to bio njen najveći izazov. Iako nije imala predznanja o tom aspektu poslovanja, ubrzo je shvatila da je edukacija ključ za savladavanje ove prepreke, te je ulaganjem u svoje znanje uspješno prevazišla i taj izazov.
Zbog vjere u svoju ideju, Ena je prije pokretanja Elossa dala otkaz i u potpunosti se posvetila svom poduzetničkom poduhvatu. S obzirom da je sve snage u potpunosti uložila u svoj studio, trebalo joj je samo nekoliko mjeseci da počne ostvarivati prihode, što je itekako inspirativna informacija za sve buduće poduzetnike.
Suočavanje s preprekama i neuspjesima
Svaki poduzetnik se suočava s neuspjesima, a Ena kaže da to vidi kao priliku za rast. “Neuspjehe ne doživljavam kao poraze, već kao priliku za učenje.” Kaže Ena i dodaje da su sve to izazovi koje treba savladati i iz kojih se može izvući nova lekcija koja će je osnažiti na budućem putu.
Pitali smo Enu i o preprekama koje se odnose isključivo na industriju u kojoj ona posluje, s obzirom da nije baš česta pojava vidjeti umjetnika u poslovnom svijetu. Ena kaže da je prepreka svakako mnogo, te ukoliko se želi pomoći ovoj kategoriji budućih poduzetnika ključna je popularizacija umjetnosti i zanatstva, kako bi se ukazalo na vrijednost proizvoda i usluga koji dolaze iz ovog sektora.
Žena u muškoj industriji
S obzirom da u industriji namještaja preovladavaju muškarci, Ena ističe da se suočavala i sa rodnom neravnopravnošću koje je uglavnom rezultovalo podcjenjivanjem poslovnih vještina. Kada smo je pitali na koji način bi prevazišla takve izazove Ena je odgovorila da je radila na svojim komunikacijskim i pregovaračkim vještinama, što joj je omogućilo da se izbori za svoje mjesto u industriji.
Kada je riječ o povećanju udjela žena u industriji namještaja, Ena smatra da promjene moraju početi od samih žena. "Žene prvenstveno moraju sebe smatrati ravnopravnima i profesionalkama u svom poslu, da bi ih i drugi tako shvatali," ističe ona. Tek kada žene same prepoznaju svoju vrijednost i kapacitete, mogu se izboriti za veću zastupljenost u bilo kojoj, pa tako i ovoj industriji.
Svim ženama koje žele uspjeti u ovom sektoru Ena poručuje da budu uporne i istrajne. Smatra da su ove osobine ključne za dugoročni uspjeh, bez obzira na to s koliko izazova se suočavaju.
Savjeti za umjetnike koji pokreću vlastiti biznis
Biti žena u industriji namještaja jednako je teško kao i biti umjetnik u poduzetničkim vodama. Spoj ove dvije izazovne kategorije, pred osobu stavlja ogroman pritisak na vlastitom razvoju kako bi mogao opstati i biti uspješan. Bili smo znatiželjni saznati koji bi to Ena savjet dala svim umjetnicima u Bosni i Hercegovini koji žele da postanu poduzetnici. "Kreativno znanje i vještine koje umjetnici imaju odličan su temelj za kreiranje originalog proizvoda ili usluge. Međutim pored ljubavi prema poslu kojim se bavimo, za uspješan biznis potrebno je početi razmišljati i kao poduzetnik, a ključno je znati prepoznati poslovnu priliku.“
Enina priča može biti inspiracija za sve žene, ali i sve umjetnike, s obzirom da u svijetu biznisa nije lako biti niti jedno ni drugo. Enin primjer dokazuje da originalna ideja, posvećenost, vjera i upornost zaista mogu donijeti fantastične rezultate ako se usmjerite na ono što vam je strast. Jedva čekamo svjedočiti Eninim budućim uspjesima i od srca navijamo za nju.









